עיצוב ובניית אתריםמרפאת מטיילים: חיסונים והדרכה למטיילים טלפון לקביעת תור 24 שעות:053-9956333 קניון רוטשילד, קומת משרדים 3 רח' רוטשילד 45, ראשון לציון שעות פעילות: ימים א'-ה' 15-18, יום ו'  8-11 טלפון במרפאה : 03-9666333 

מידע והמלצות לנוסעים לתאילנד – חיסונים

חיסונים של שיגרה

חיסוני השיגרה הם החיסונים המומלצים לכל אחד, מטרתם למנוע מחלות הקיימות בארץ המוצא וגם בארצות אחרות. לפני שיוצאים למסע ארוך רצוי לוודא שקיבלנו את כל החיסונים הללו אם בילדות או בהמשך. ניתן לוודא זאת עם רופא המשפחה או במרפאת מטיילים. לצורך כך יש להביא את פנקס החיסונים ואם אפשר גם את פנקס השבי מהצבא. פנקסים אלו מכילים את המידע על החיסונים שקיבלנו בילדות ובזמן החיול.

בין חיסוני השיגרה ראוי להזכיר את החיסונים הבאים:

TdP

חיסון כנגד טטנוס דיפטריה פרטוסיס – זהו חיסון משולב כנגד מחלות הטטנוס, הדיפטריה (קרמת, אסכרה) ופרטוסיס (שעלת) ניתן בילדות ובעת החיול. את החיסון יש לחדש אחת ל 10 שנים ולכן מי, שמאז גיוסו חלפו 10 שנים או יותר צריך לקבל מנת דחף של החיסון

M.M.R.

חיסון כנגד חזרת/אדמת/חצבת: 3 וירוסים הגורמים למחלות חם ופריחה. הוא ניתן בילדות. בעבר ניתן במנה אחת ובשנים האחרונות בשתי מנות. החיסון מורכב מוירוסים חיים מוחלשים ולא מומתים ולכן אין לתת אותו לחולים עם דיכוי חיסוני.

ההמלצות כיום הן כדילהלן:

מי שנולד לפני 1957  פטור מחיסון כי קרוב לוודאי נדבק בילדותו

מי שנולד לאחר 1957 ויש בידו תעוד שחלה במחלה או קיבל 2 מנות של חיסון

PAPILOMA VIRUS

חיסון כנגד וירוס הפפילומה המועבר במגע מיני ועלול לגרום לסרטן צוואר הרחם, ניתן ב 3 מנות בזמן אפס, חדשיים ושישה חדים ומומלץ לצעירות.

חיסונים לתאילנד

 צהבת A

החיסון מומלץ לכל הנוסעים.

הוירוס של צהבת מסוג איי מועבר באמצעות מגע של צואה-פה, באמצעות המזון או המים. הוא גורם לפגיעה כבדית ולכן להופעת צהבת. בגיל מבוגר המחלה עלולה להיות קשה עד מסכנת חיים. במרפאתנו אנחנו משתמשים בחיסון משולב של וירוס צהבת איי יחד עם חיסון כנגד טיפוס הבטן וכך וכך חוסכים דקירה אחת. החיסון ניתן בשתי מנות: בזמן אפס וכעבור חצי שנה.

טיפוס הבטן – TYPHOID

החיסון מומלץ לכל הנוסעים.

טיפוס הבטן נגרם על ידי חיידק בשם סלמונלה המועבר במאצעות מזון או שתייה במחזור צואה-פה. הזיהום גורם למחלת חם ממושכת. את החיסון נותנים במנה אחת וצריך לחדש אותו אחת ל 3 שנים. אנחנו משתמשים בחיסון משולב של וירוס צהבת איי יחד עם חיסון כנגד טיפוס הבטן וכך וכך חוסכים דקירה אחת.

חיסונים ליוצאים לתקופה ממושכת

Bצהבת 

החיסון מומלץ לנוסעים לתקופה ארוכה, לנוסעים החוזרים מספר פעמים לנסיעות קצרות, לנוסעים הרפתקנים, לעובדי בריאות, לאפשרות של מגעים מיניים חדשים בעת הטיול, לכאלו שמבקשים הגנה מקסימלית.

בניגוד לוירוס מסוג איי, הוירוס מסוג בי מועבר באמצעות מגע עם דם או מוצרים ביולוגיים אחרים ולכן מועבר באמצעות דקירות מחטים, טיפולי שיניים או מגע אחר עם חומרים ביולוגיים נגועים וכן באמצעות מגע מיני. כמו הוירוס מסוג איי, גם הוא גורם למחלה עם פגיעה כבדית וצהבת אך כאן המחלה עלולה להפוך כרונית ולגרום לסיבוכים קשים לאורך שנים כמו שחמת הכבד וגידולים ממאירים של הכבד. החיסון ניתן ב 3 מנות: בזמן אפס, כעבור חודש וכעבור 6 חדשים. למטיילים שיוצאים לאחר זמן קצר יש פרוטוקולים קצרים יותר.

כלבת

הכלבת  היא מחלה ויראלית הפוגעת ביונקים ומועברת באמצעות נשיכות, שריטות או רוק מחיה נגועה לבן אדם. המחלה גורמת תמותה ב 100% מהמקרים. המניעה הטובה ביותר היא המנעות ממגע עם יונקים במהלך הטיול. אין להתקרב, ללטף או להאכיל כלבים, חתולים קופים או בעלי חיים אחרים. גם עטלפים שהם כידוע יונקים יכולים להעביר את המחלה. לנוסעים לתקופות ממושכות יש לשקול מתן חיסון כנגד כלבת. במרפאתנו אנחנו לא מחזיקים חיסון זה וממליצים בהתאם לצורך להשלימו בלשכות הבריאות המחוזיות.

 קדחת המוח היפנית 

Japanese encephalitis

החיסון מומלץ לנוסעים לאזורים כפריים לתקופות ארוכות או לנוסעים שחוזרים שוב ושוב לתקופות קצרות  באזורים שבסיכון. לכאלו ששוהים הרבה זמן מחוץ לבתים כמו תרמילאים ונוסעים הרפתקנים. גם לכאלו שנוסעים לתקופות ארוכות באזורים עירוניים.

סיכון משמעותי למחלה קיים באזורים כפריים ברחבי המדינה. סיכון מוגבר בצפון בעמק צ'אנג מאי. בצפון המחלה שכיחה בין החודשים מאי לאוקטובר (העונה הגשומה) כשעיקר ההתרצויות הן בד"כ בחודש יולי. בשאר האזורים המחלה יכולה  להופיע כל חודשי השנה. לעיתים גם באזורים אורבניים.

הגנה מפני יתושים מהווה אמצעי זהירות חשוב במניעת המחלה.

ציוד רפואי ותרופות

לאלו שנוסעים לתקופות ארוכות מומלץ להצטייד בתרופות וציוד רפואי מתאים. הנחיות בנושא ניתן לראות באתר בעמוד: ציוד רפואי מומלץ

מחלות

מלריה

המחלה נגרמת על ידי טפיל החודר לדם באמצעות עקיצה של יתושת האנופלס. היתושה עוקצת בשעות הערב והלילה. באזורים אלו יש להקפיד בשעות הערב והלילה על אמצעי מניעה כנגד עקיצות יתושים ולהשתמש בכדורים למניעת המחלה. את התרופה המתאימה מתאימים לנוסע על סמך פרמטרים שונים כמו האזור הגיאוגרפי, משך המסע, מחלות רקע ותרופות ועוד, הטיפול צריך לפיכך להיות תפור באופן אישי.

זני המלריה הקיימים שם הם פלסמודיום פלציפרום  ופלסמודיום ויואקס. המחלה אינה שכיחה בתאילנד ועיקר המקרים מדווחים בין החדשים מאי-אוקטובר. המחלה מדווחת באזורים הבאים:

The islands of Ko Chang and Ko Kut; western portions of Kanchanaburi, Ratchaburi , Phetchaburi , and Prachuap Khiri Khan ; the majority of the northwestern portion of the country except along the border with Burma; most areas along the border with Laos; all cities and towns within these areas except Chiang Mai and Chiang Rai.

הגנה מפני יתושים בשעות הערב והלילה חיונית באזורים הנ"ל, תרופות למניעה שמתאימות לאזורים הללו הן מלרון ודוקסילין.

קדחת דנגה

זו מחלה הנגרמת על יד 4 זנים שונים של וירוסים המועברים באמצעות עקיצה של יתוש. הביטוי הקליני הוא מחלת חם עם כאבי שרירים ופרקים. לעיתים רחוקות המחלה יכולה להיות קשה ואף מסכנת חיים. אין חיסונים או תרופות למניעת המחלה והדרך היעילה היחידה היא המנעות מעקיצות יתושים. היתוש קיים הן באזורים כפריים ובג'ונגלים אך גם באזורים עירוניים. היתושה נוטה לעקוץ בשעות בין ערביים ובבוקר אך בניגוד ליתושת האנופלס היא עוקצת גם בשעות היום.

המחלה שכיחה בכל המזרח הרחוק וגם בתאילנד. מקרים מרובים מדווחים באיים שבדרום תאילנד, במיוחד באי קו-פאנגן.

אין כנגד המחלה חיסון יעיל וגם לא טיפול ספציפי. הדרך היעילה ביותר היא למנוע עקיצות של יתושים

רפואה מונעת לקראת הטיול

חיסונים הם חלק חשוב בהכנה למסע אך בנוסף כדאי לוודא  שהמצב הבריאותי שלכם תקין. כדאי לבצע "טיפול 10,000 לפני יציאה למסע ממושך. בדיקה אצל רופא שיניים יכולה למנוע כאב שיניים בעת טיול באמזונס. בדיקת רופא משפחה שתכלול בדיקות מעבדה תוודא שלא יצאתם לדרך עם אנמיה שניתן לטפל בה בקלות עם כדורי ברזל לפני יציאתכם. לנשים מומלץ לבצע  בדיקה שיגרתית אצל גניקולוג.