עיצוב ובניית אתריםמרפאת מטיילים: חיסונים והדרכה למטיילים טלפון לקביעת תור 24 שעות:053-9956333 קניון רוטשילד, קומת משרדים 3 רח' רוטשילד 45, ראשון לציון שעות פעילות: ימים א'-ה' 15-18, יום ו'  8-11 טלפון במרפאה : 03-9666333 

 מחלות זיהומיות בקרב מטיילים

מטיילים נחשפים למחלות זיהומיות שונות. חלקן דומות למחלות המוכרות בארצות מהם באו, כמו השפעת וזיהומים ויראליים וחיידקיים אחרים של דרכי הנשימה והעיכול. מחלות אחרות קיימות רק באזורים טרופיים או באזורים גיאוגרפיים ספציפיים. הסיכון להדבקה תלוי באופי הטיול, המסלול, רמת המגורים, ההיגיינה וההתנהגות של המטייל. חלק מהמחלות ניתן למניעה באמצעות חיסון, חלק אחר ע"י תרופות מתאימות (מלריה), כנגד מחלות אחרות לא קיים חיסון אך ניתן למזער את הסיכון על ידי נקיטת מספר אמצעי זהירות. אמצעי הזהירות צריכים להישמר ללא קשר באם המטייל קיבל חיסון או תרופות למניעה.


מחלות המועברות באמצעות מזון ומים

כשאנחנו אוכלים או שותים מזון או מים שבהם קיים מחולל זיהומי קיים תמיד סיכון לחלות. הסיכון הזה יורד אם נוקטים במספר אמצעי זהירות במהלך הנסיעה.

מים: יש להימנע משתיית מים שאינם ממקור בטוח, בהרבה מדינות של העולם השלישי מי ביוב ומי שתייה באים במגע וכתוצאה צריך להימנע משתיית מים מהברז ואפילו לא להשתמש בהם לצחצוח שיניים. יש להשתמש במים או משקאות אחרים שנמכרים בבקבוקים סגורים או לחילופין אם אין ברירה ורוצים להשתמש במים מהברז יש להכשיר אותם לשתייה על ידי חיטויים, ניתן לעשות זאת ע"י הרתחה של המים למספר דקות או חיטוי באמצעי כימי עם כדורים של יוד או כלור שניתן לרכוש בבתי המרקחת. חשוב לזכור שתהליך של קירור והקפאה לא ממית את החיידקים והם ממשיכים להתקיים גם בתנאים של קרח – כתוצאה יש להימנע משימוש בקרח או במוצרים כמו קרחונים.

מזון: כל מזון עלול להיות מזוהם עם חיידקים או מחוללי מחלה אחרים. הדרך הבטוחה ביותר היא לאכול אותו לאחר שעבר טיפול בחום – לא חשוב אם מדובר בבישול, צלייה או אפייה, החום קוטל את החיידקים שבמזון. כמובן שאז עלינו לאכול אותו תוך זמן קצר כי כשהוא מתקרר הוא עלול להזדהם שוב. מזון שלא ניתן לחמם כמו פירות או ירקות צריך לקלף או לחטא בתמיסה שמכילה כלור או יוד כדי למנוע זיהום של מערכת העיכול.
מחלות המועברות באמצעות מים ומזון הן דלקות הכבד (צהבות), טיפוס הבטן וכולרה.

מחלות המועברות באמצעות יתושים וחרקים שונים

חרקים ובעיקר יתושים עוקצים כדי להיזון מהדם שבגופנו. בעת שהם ניזונים הם מפרישים לתוך כלי הדם או לעור מיקרואורגניזמים שונים המצויים בתוך מערכת העיכול שלהם. היצורים המיקרוסקופיים הללו יכולים להיות טפילים שגורמים למחלות קשות ומסוכנות. ניתן להפחית את הסיכון אם נמנע עקיצות של יתושים או חרקים אחרים ונמנע ממגע עם המעבירים הללו באזורים בהם המחלות שכיחות. מניעה של עקיצות נעשית על ידי לבוש מתאים שמכסה חלקים גלויים של העור, שימוש תכוף בחומרים דוחי יתושים באזורים המועדים ושינה תחת כילה בשעות הלילה.
מחלות המועברות ע"י יתושים הן המלריה, הקדחת הצהובה, קדחת דנגי.

מחלות שמועברות ע"י בעלי חיים

אלו מחלות שבני אדם רוכשים באמצעות מגע עם בעלי חיים, המגע יכול להיות נשיכה, שריטה, מגע עם הפרשות כמו ריר או צואה של בעל החיים או אכילה של מזון שמקורו בבעלי חיים כמו בשר, חלב או מוצרי חלב. הסיכון כמובן יפחת עם המגע ע"י מניעת מגע עם בעלי חיים בטבע, בשבי או בסביבת הבית באותם האזורים בהם המחלות שכיחות. במיוחד של לשים לב למניעת מגע של ילדים עם בעלי החיים. דוגמא למחלות כאלו הן הכלבת, שפעת העופות ועוד מחלות בעלות שמות מוזרים כמו ברוצלוזיס, לפטוספירוזיס, קדחות המורגיות

מחלות המועברות באמצעות מגע מיני

המחלות מועברות מאדם לאדם בעת קיום מין. הסיכון מופחת אם נמנעים מיחסי מין מזדמנים ושימוש בקונדום. דוגמאות למחלות המועברות באמצעות יחסי מין הן האיידס, צהבת B, עגבת, זיבה, כלמידיה

מחלות המועברות באמצעות דם ומוצריו

המגע עם דם מזוהם, מוצרים רפואיים שמופקים מדם כזה או מגע עם הפרשות אחרות של האדם עלול לגרום להדבקה במספר מחלות. הסיכון מופחת אם נמנעים ממגע עם דם מזוהם או מוצרי דם או הפרשות מזוהמות, חשוב לזכור שיש להמנע משימוש במחטים מזוהמות (זריקות, דיקור סיני, פירסינג, קעקוע…). דוגמאות למחלות שמועברות באופן זה הן: צהבת B או C, איידס ומלריה.

מחלות המועברות דרך האויר

הגורם המזהם מועבר מאדם לאדם או מבעל חיים לאדם דרך אאירוסול או טיפות שמופרשות מדרכי הנשימה של האדם החולה לסביבה. אדם שנמצא בקרבת החולה נושם את התרחיף המכיל את הגורם המחולל ונדבק אף הוא.
הפחתת הסיכון להימנע ממגע עם אנשים באזורים סגורים וצפופים. מחלות המועברות דרך האוויר הן השפעת, שפעת העופות, דלקת קרום המוח והשחפת

מחלות המועברות דרך העור

נבגים של חיידקים הם צורות של חיידקים הנמצאים במצב "רדום" שמסוגלים לחדור לגוף האדם דרך העור כאשר קיימת פגיעה ברצף של העור (כתוצאה מחתכים קטנים או גרד). נבגים כאלו יכולים לגרום למחלות כמו טטנוס או אנטרקס.